23 Şubat 2010 Salı

9 eylül 2001 türkiye yugoslavya basketbol maçı

hırvatistan ve almanya gibi rakipleri oldukça zorlanarak geçen dev adamlarımızın yugoslavya ile oynadıkları 2001 avrupa basketbol şampiyonasının final maçı. finale kadar hiç de iyi oynamadan , bazı oyuncularımızın anlık patlamaları sayesinde seyirce desteğini de iyi kullanarak gelmiştik. ancak bu kez rakip çok zorluydu. milan guroviç , marko jariç , dejan tomaseviç , predrag drobnjak , predrag stojakovic ve dejan bodiroga gibi avrupa basketbolunu yıllarca domine etmiş oyuncular vardı rakip kadroda. bu da yetmezmiş gibi fiba’da çok güçlüydü , yugolar. borislav stankoviç denen bunak halen daha fiba’nın başında olduğu için hakemler ve organizasyon komiteleri pek bi sempatiyle yaklasşırlardı sırp takımına. bu maçta da öyle olmuştu.

ankara grubundan çıkarken , çok kötü oynamış ve ispanya maçını da hakemlerin ev sahibini kayırmaları ritüeli sayesinde kazandığımız ortaya atılmıştı. ispanyollar kıyameti koparmışlar , turnavayı bile terk edeceklerini söylemişlerdi. işte böylesine gergin ilişkilerin olduğu bir dönemde fiba hakem komitesi önce almanya ile oynanan yarı final maçına ardından da sırplarla oynana final maçına eduardo sancha denen ispanyol hakemi atamıştı. yanlarına da almanya maçında istok rems , sırp maçında da carl jungebrand gibi türk takımlarına pek sıcak bakmayan iki hakem verilmişti.

işte böylesine komplo teorisi kokan endişeler eşliğinde final maçı başlamıştı. milli takımız almanya maçındaki gibi yüksek yüzdeli üç sayı isabetleri ile farkı hemen açtı. ibrahim kutluay bu bölümde takımımızın skor yükünü tek başına sırtlıyordu nerdeyse. bir ara 10 sayını üzerine çıkan fark tecrübeli yugoların tempoyu düşürmeli sayesinde 7 ye düşüyor ve ilk çeyrek 22-15 dev adamlarımızın lehine sonuçlanıyordu.

ikinci periyotta her zamanki hastalığımız top kayıpları hızımızı kesmiş , hakemlerin de aleyhimize çaldıkları ağır faul düdükleri yüzünden moralimiz bozulmaya başlamıştı. her şeye rağmen devreyi önde 40-38 önde kapatmayı bilmiştik.

maçın ikinci yarısı tamamiyle sırpların istediği gibi oynandı , hüseyine ve hidayete çalınan anlamsız hücum fauller ve kat müdafamızdaki bilinen eksiklikler nedeniyle sırplar maçı alıp götürdüler. efes pilsen’de istediği süreyi alamadığını düşünen ve performansıyla sezon boyu eleştirile vlado scepanoviç diğer yıldızların suskun olduğu dönemlerde sorumluluk aldı ve ne yazıkki kendi adına intikamını aldı türk basketbol seyircisinden. stojakoviç’ i 1/7 gibi komik bir üçlük yüzdesinde tuttuğumuz gecede scepanoviç 7/8 ikilik isabetiyle 19 sayı atarak maçın en skoreri olmuştu. avrupada o zamanların en winner’i olan bodiroga da bençten gelerek takımına 18 kritik sayı atarak katkıda bulunuyordu.

maç sonrası yapılan seremoni sırasında oyuncularımıza gümüş madalyayı stankoviç denen pinpon takmıştı. doğan hakyemez’in kendisine olan bakışını hiç unutamamıştım. gönüllerin şampiyonu olarak kapattık o turnuvayı..

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder