23 Şubat 2010 Salı

8 eylul 2001 türkiye almanya basketbol maci

5 eylül 2001 türkiye hırvatistan basketbol maçı ‘nda alınan galibiyeti moraliyle sahaya çıktığımız ve son anına kadar büyük çekişme halinde geçen karşılaşma. maçtan sonra öğreniyoruz ki futboldan başka bir sporu önemseyen bir ülkede bu maçın biletleri karaborsada 100 $ ‘a alıcı bulmuşlar. rakibimiz olan almanya ise tam bir birleşmiş milletler takımı. takımda 1 türk asıllı * , 1 polonya asıllı * , 2 nijeryalı * , 2 sırp asıllı * ve de 3 amerikan asıllı * oyuncu bulunmaktaydı. bu karışık yapıya rağmen almanlar dirk nowitzki önderliğinde kontollü oyun ve sert savunma yaparak başarılı bir takım oluştumuşlar. hatta eleme grubunda yugoslavları baya bi zorlamışlardı.

maça sakatlıkları dolayısıyla oynayamayan mehmet okur ve kaptan orhun ene’den yoksun başladık. bu kez maça hızlı başladık. almanlardan daha ne olduğu bile anlamadan ilk çeyrekte 8 sayı öne fırladık. ancak soğukkanlı almanlar ademola okulaja ‘nın ribauntlardaki performansı sayesinde farkın açılmasına izin vermediler ve ilk periyot sadece 1 sayı farkla 20-19 üstünlüğümüzle bitti.

sonraki 3 periyot boyunca da oyundaki çekişme devam etti. biz ibrahim ve hidayet ile dışarıdan etkiliydik , onlarsa okulaja’nın özellikle hücum ribauntlarındaki inanılmaz performansı ve marko pesiç’in ekstra oyunu sayesinde , nowitzki nin pek de günüde olmamasına rağmen oyundan kopmadılar. maçın normal süresinin sonlarında hidayet önce maçın 70-70 olması sağladı ve uzatmaya taşıdı takımızı ; daha sonra da kontrolü elden bırakmayan takımımız maçı çok zorlanarak 1 sayı farkla 79- 78 kazanmayı başarıyordu. maçın son saniyesinde mithat demirel almanyaya galibiyeti getirecek şutu bulmuş ancak isabetli kullanamamıştı neyseki.

hidayet türkoğlu ; 23 sayı , 11 ribaunt ve 8 asist ile oynamıştı. ( zaten hidayet in milli takımdaki en iyi maçıydı bu. bir daha kendisini milli forma ile böyle göremedik. ileride de göreceğimizi sanmıyorum. ) ibrahim de 24 sayı ile maçın en skorer oyuncusu oluyordu. kontrol altında tuttuğumuz nowitzki maçı 22 sayı 10 ribaunt gibi gayet kabul edilebilir bir performansla bitirmişti. özellikle sonlara doğru kaçırdığı fauller bizim için çok iyi olmuştu. uzatmalarda kendisi savunan genç kaya peker de gayet başarılı bir performans göstermişti. almanya adına ekstra performan gösterenler 17 sayı atan marko pesiç ile 18 sayı 17 ribauntla oynayan ademola okulaja olmuşlardı.

eduardo sancha ile tanışmıştık bu maçta. kendisi istok rems ile beraber maçı yönetmişti ve mirsad ve harun’a çaldığı ağır faullerle bu ikilinin erkenden 5 faulle oyun dışında kalmalarına neden olmuştu. final maçında kendisini daha yakından tanıma fırsatı bulacaktık zaten.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder