23 Şubat 2010 Salı

3 nisan 1997 efes pilsen asvel maçı

türk basketbol tarihine kara perşembe olarak geçen 3 nisan 1997 tarihinde oynanan ve efesimizin 62 – 57 lik mağlubiyeti ile sonuçlanan karşılaşma. oysa ki basketbolseverlerin ne güzel hayalleri vardı akşamın başında. öyle ya efesimiz yıllar yılı hep kapısından döndüğü final four hayalini gerçekleştirebilecek durumdaydı ve tofaşımız da bir önceki sezon efes pilsen tarafından ülkemize getirilen koraç kupasını kazanıp ülkemizde kalmasını sağlayacaktı.
önce istanbulda başladı , heyecan dolu gecemiz. efes pilsen , aydın örs yönetiminde bir önceki sezon koraç kupası’nı ülkemize kazandırmıştı ve avrupanın saygın kadrolarından birine sahip o kadroyu vassilij karasev ile takviye etmişti. conrad mcrea’nin yerine de nba patentli derrick alston alınmıştı. bu kaliteli fakat kısa forvet ve pivot pozisyonunda bazı sorunları olan kadro , final four yolunda sağlam adımlarla ilerlemişti. asveldi bu yoldaki son rakip. delaney rudd önderliğinde genç ve tecrübeli isimleri bir potada eritebilen bir yapısı vardı fransız takımının. kadrolarında brian howard, alain digbeu, jim bilba ve laurent pluvy gibi daha sonra isimlerini çokça duyacağımız takım oyuncuları bulunuyordu.eşleşmenin ilk iki maçında taraflar kendi sahalarındaki maçları kazanıp durumu 1-1 yapmışlardı. dananın kuyruğu abdi ipekçi spor salonunda kopacaktı.
efesimiz maça her zamanki gibi bol ve isabetli 3 sayı atarak başladı. asvel ise oyunda rudd ‘ın organizatörlüğünde nispeten kısa fakat mücadeleci pota altı oyuncularının etkinliği sayesinde tutunuyordu.karasev’in beklenilenin altında bir oyun sergilediği ilk yarıda efesimiz 38-33 önde olan takımdı.
ama ibre ikinci yarının başlamasıyla beraber tamamen asvelin lehine dönmüştü. ilk yarıda giren üçlükler yerine sık savunmalar yuzunden tuğla atıyordu petar naumoski ve ufuk sarıca’mız.pota altında ise 1,98 lik bilba darmadağın ediyordu mirsad türkcan – tamer oyguc ve derrick alstondan oluşan uzun rotasyonumuzu. delaney rudd ise naumoski den beklediklerimizi yapıyor , kritik anlarda sorumluk alıyor ve takımını organize ediyordu. bu serideki performansı sebebiyle bir sonraki sezon efes’e alınacak olan brian howard ise ellerin titrediği kritik anlarda sorumluk alarak rudd’ın yükünü paylaşıyor ve savunmadaki katkılarıyla beraber maçın extra guy’ı oluyordu. son 8 dakikada sadece serbest atışlardan sayı bulmamıza izin veriyordu asvel savunması. ikinci yarıda koca 20 dakikada sadece 19 sayı atabilen efesimiz asvel’e kaybederek final four rüyasını yine ertelemek zorunda kalmıştı. ancak takip eden iki sezonda da efes yeşil beyazlı takımlara elenerek final four’a gidemiyordu aydın örs’lü ve petar naumoski'li kadrosuyla.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder