23 Şubat 2010 Salı

25 mart 1999 efes pilsen zalgiris kaunas maçı

aydın örs yönetimindeki efes pilsen imizin petar naumoski nin son sezonunda yine bir yeşil beyazlı takıma elenerek final foura kalamadığı karşılaşma.

maçtan yaklaşık iki saat önce okuldan * kalkan otobüs ile abdi ipekçiye gelmiştik.hayatımda bir basketbol maçı için bu kadar kalabalığın toplandığını görmemiştim.inanılmaz bir sıra vardı.neyse yaklasık bir saat dısarıda bekledikten - bu bekleyiş sırasında ismet badem ,esat yılmaer ve batur abi yi yakından gördukten - sonra
salondaki yerimizi almayı başarmıştık.

salonda harika bir atmosfer vardı .efesimiz ısınmak için sahadaydı ama pek bi durgunlardı.takımda bişeyler vardı belki de ilk macı kılpayı * kaybetmelerinin etkisi hala uzerlerindeydi.efesin harika bir uzun rotasyonu vardı o sene.
zoran savic , predrag drobnjak , hüseyin beşok ve mirsad türkcandan olusan dörtlü rakiplere korku salmak için yeterliydi.kısa olarak da ufuk sarıca , volkan aydın , murat evliyaoğlu ve petar naumoski den oluşan biribirini çok iyi tanıyan ve iyi savunma yapan yıldızlara sahiptik.bi de takımızın genç bi yeteneği vardı hidayet türkoğlu adında.

neyse biz maçımıza dönelim ilk yarıda zorlanmamıza karsılık naumoskinin ve ufuk un attıkları üçlüklerle devreyi 33-32 önde tamamladık.(o zamanlar devre vardı şimdiki gibi 4 peryot nerde )zalgiris ise erelius zukauskas ile pota altından stombergas ile de dısarıdan etkili oynayıp skora tutunmayı basarmıştı.

ikinci yarı ise bizim acımızdan tam bir felaketti.ilk başlarda iyi savunma yapan temsilcimiz, naumoski ve volkan'ın sayılarıyla öne geçti. ancak bu dakikadan sonra temposunu koruyamayan efes, stombergas ve edney'in sayılarına engel olamadı. muhteşem bir oyun çıkaran edney, olağanüstü hareketleriyle efes savunmasını alt üst ederek farkı, takımı lehine açmaya başladı. oyun disiplininden kopan efes pilsen, farkın açılmasına engel olamadı ve salondan 84-70 mağlup ayrıldı.

bu maçın ikinci yarısını zalgirisin hucum ettiği potanın arkasından seyretmiştim. tyus edney in ne kadar hızlı ve korkusuz bir adam olduğunu bir kez daha görmüş oldum.bir pozisyonda savunma üstadımız volkan aydın kendisine hucum faul yaptırmak için ellerini kaldırıp edney in kosu yolunu kapatmıştı. 1.75 lik kahramanımızda kendisinden 20 santim uzun bu beyimizin uzerinden sıcrayıp kıvrılıp turnikeyi bırakmıştı.hey gidi gunler hey...

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder