23 Şubat 2010 Salı

10 kasım 1999 efes pilsen - paf bologna

ergin ataman yönetimindeki efes pilsenimizin arturas karnisovaslı , stojan vrankovicli , gregor fuckalı , marko jaricli , giacomo galandalı paf bolognayı 99-63 yenerek parkeye gömdüğü karşılaşma. efes pilsenimiz 1999-2000 sezonuna aydın örs yönetiminde başlamıştı. ancak ligde ardı ardına gelen tofaş ve karşıyaka mağlubiyetleri sebebiyle kurt hocanın görevine son verilmiş , yerine talebesi ve karşıyakanın başında onu mağlup etme başarısı gösteren ergin ataman getirildi.
ergin hocanın elinde damir mulaömeroviç , ibrahim kutluay , hidayet türkoğlu , predrag drobnjak ve hüseyin beşoktan oluşan harika bir ilkbeş bulunuyordu. bora sancar, ömer onan , arda vekiloğlu ve marc jackson dan oluşan bench tecrübesiz ve yetersiz bulunuyordu. (marc jackson disiplinsiz davranışları ve bekleneni veremediği için yollandı zaten ) başarılı hoca benchten bir tek ömer onandan yaralanıyordu zaten. kim çıkarsa çıksın ömer oyuna giriyordu , hidayet joker olarak kullanılıyordu çıkan oyuncunu yerine.
maça yine iü edebiyat fakültesinin önünden kalkan otobüsle gitmiştik arkadaşlarla. otobüste hepimize beyaz renkte üzerinde ’’efes pilsen - paf bologna eurolig maçı ’’ yazan davetiyelerden dağıtılmıştı. salonunun önünde sporcu girişine yakın bir yerde sıra beklemeye koyulmuştuk biz de otobüsten inince ; çok kalabalıkta sizin anlayacağınız. efes pilsenli oyuncuları taşıyan otobüs yanımızda durdu. hüseyin ve bora ellerinde yeşil renkli davetiyelerle indiler otobüsten ve yanımızdaki liseli güruh onları görünce hemen ‘’hüseyin abi giremioz abi içeriye ‘’ diye çullanınca çocuklar da davetiyeleri onlara birer ikişer vermeye başladılar. biz de tabi durmadık o zaman ve güç bela 4 tane davetiye alıp maçı saha içine konulan sandalyelerden vip davetiyeleriyle izleme şansına nail olduk.
maça gelirsek ; efes muhteşemdi tek kelimeyle. carlton myers'ı sakatlığı nedeniyle italyada bırakan bolognayı yeneceğimizi düşünüyorduk ama bu kadarını kimse beklemiyordu gerçekten. fırtına gibi oyuna başlayan efes , rakibini tek kelimeyle ezdi. karnisovaslar , jariçler ,fuckalar ,galandalar,vrankoviçler sahada yoktular adeta. müthiş yüzdeli atıyorduk o gün. ibrahim 7/8 üçlük , 5/9 ikilik , 4/4 faul isabetiyle tam 35 sayı attı . hüseyin 18 sayı 16 ribauntla potaaltını dar etti fucka-galanda-vrankoviç üçlüsüne.. takım olarak 13/18 gibi inanılmaz bir yüzde ile 3 sayı isabeti ile oynamıştık.
italya liginde 10 da 10 yapan ve euroligde de efesimizin üstünde olan yıldızlar topluluğu paf bolognaya karşı alınan bu galibiyet ergin atamanın ve genç kadrosunun final four ile sonuçlanacak olan avrupa macerasının en parlak kilometre taşıydı 1999/2000 sezonuna dair

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder