21 Aralık 2008 Pazar

14 + 14 = 28


Yine bir  Galatasaray – Beşiktaş  maçı ,  yine biz kara kartal sevdalıları için hüzün. Asy ‘de oynanan son 11 maçın 10 ‘u  Galatasaray  üstünlüğüyle bittiği için bu maçın skoru elbette ki sürpriz değil. Bu sonuçla Mustafa Denizli ‘nin Beşiktaş ‘ın onuncu lig maçında toplam 16 puan kaybetmiş oldu . 6. hafta sonunda ayrılan Ertuğrul sağlam ‘ın topladığı puan sayısına mucit hoca Denizli 10 hafta sonunda ulaştı. 14 artı 14 sadece 28 ediyor ne yazık ki. Zirveden altı puan geride olunması aslında büyük bir sorun değil ama arada 5 takımın bulunması işin zorluğunu gösteriyor.

 

 

Mustafa Denizli ‘nin başına geçtiğinden bu yana Beşiktaş ‘ın sahadaki dizilişini çözmek için baya bi kafa patlatıyorum , maalesef  başarılı olamıyorum.  Geçen haftalarda sivok , bu maçta ise zapo ;  skorun gidişatına göre kale hariç hemen hemen tüm mevkilerde oynuyorlar. Rüştü ve nobre dışında belirgin mevkileri yok futbolcuların. Tamam total futbolun bir numaralı prensibidir toplu savunma toplu hücum .  ama bunu yapmak için öncelikle takım olarak hareket etmek gerekir. Denizli ‘nin Beşiktaş ‘ı kafası kopmuş tavuklar misali sahada bilinçsizce koşturuyor.Takımda üst düzey futbolcu denebilecek bir tek tello var. Ancak onun da Ertuğrul Sağlam ‘  ın  gidişi için yönetime çok yardımcı olduğu ve  sağlam döneminde bir çok maçta bilerek oynamadığı yönünde ciddi istihbaratlar var.

 

 

Neyse biz dönelim denizli ‘nin ucube taktik anlayışına. Mathias emilio delgado ; biricik beşiktaşımızın kaptanı , 10 numarası. Revivo , rapajic , mosheu , Yusuf şimşek , Ceyhun ve diğerleri .. Mustafa denizli bu tip 10 numaralara bayılıyor ne yazık ki. Ancak böyle oyuncuların modası geçeli çok oluyor , bunun farkına varmalı denizli. Beşiktaş gibi kırılgan bir orta sahaya sahip bir takım 80 li yıllardan kalma bir on numara ile sahaya çıkamaz. Zaten senin ön liberon edu  cisse gibi yumuşak bir oyuncu. Onun yanına delgado gibi dirençsiz ve top rakipteyken izleyici moduna geçen bir adamı koyarsan pek de sağlam olmayan savunman az adamla yakalanır , abuk subuk goller yersin. 3 sezonda kazandırdığı büyük maç var mı bu adem oğlunun. Sezonda 3 tane ceza sahası sol çaprazından sağ içle plase gol atacak diye bir adama yılda 2,1 milyon euro verecek maddi güce sahip değil Beşiktaş. Son maç özelinden delgado ‘nun genel Beşiktaş performansına yayarsak yorumu delgado Beşiktaş için faydalı olmayan son derece pahalı bir lükstür. Ancak adım gibi biliyorum ki mevcut yönetim ve teknik heyet görevlerine devam ettikleri sürece dokunulmazlığı olduğundan her maç bizleri kanser edecektir.

 

 

Son olarak maç sonrasında Mustafa denizli ‘nin söylediklerine değinelim. ‘’ benim adım Mustafa denizli ise ve bu takım Beşiktaş ise 26 haftada herkes nerede olduğumuzu görecek ve şimdi bizi eleştirenler  , o zaman haklılığımıza inanacaklar ‘’  .. adam geldiğinden beri 26 hafta dedi durdu çok merak ediyorum acaba 26. haftayı kaçıncı kapatacak Beşiktaş.  

 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder