23 Aralık 2008 Salı

MUSTAFA DENİZLİ 'NİN TAKTİĞİ
Şekilde beşiktaş- ankaraspor maçında beşiktaş 'ın sivok 'un kırmızı kartından sonraki dakikalarda sahaya yayılışı gözükmekte. ekşi sözlükteki maç yorumları okurken görmüştüm. sahibine de teşekkürlerimi yollayarak konumuza geçiş yapalım.

Mucit teknik direktör Mustafa Denizli meslek hayatı boyunca kimsenin denemediği yoldan ilerlemeyi şiar edinmiş ve bu şekilde kısmen başarılı olmuş bir futbol adamı. ego sahibi her insan gibi onun da takıntıları ve saplantıları var. saygı duymak gerekir , sonuçta iddalı bir kişilik . her puan kaybında sonra şampiyon yapacağım bu takımı diyen o. biz fanilere kalan , onun bu takımı nasıl şampiyon yapacağını anlamaya çalışmak. ama bence bu kafayla işi çok zor nedenleri ;

varan 1 : 3 lü defans

efendim dünya üzerinde hiç bir üst düzey takım yoktur ki sahaya 3 lü defans anlayışıyla çıksın. elinde ronaldo , zago ve ahmet yıldırım gibi özel oyuncuların olursa başarı ile uygulayabilrsin bu anlayışı ama toraman - zan ve zapo gibi üç saatli bomba ile kurarsan o defansı derbilerde ancak bu sonuçları alırsın.varan 2 : delgado faktörü :

aslında faktörsüzlüğü. hagi ve alex 'e kıskançlıkla bakan demirören tarzındaki başkanların taraftara sus payıdır delgado. maç boyunca hiç bir şey yapmaz , sürekli yerdedir. sezonda 3 tane sağ iç plase golü atar , delgado şakşaçıları başlar '' işte gerçek delgado bu , şu vuruş tekniğine bak , şu zarafete bak '' diye. abicim madem o kadar zarif futbolcu bıraksın bu işleri bale yapsın. beşiktaş 'a delgado lazım değil illa fenerbahçe 'den öykünmek gerekirse appiah 'ın ve aurellio tarzındaki mücadeleci gerçek orta saha oyuncularına gıpta edelim. onların benzerlerini bulalım. denizli 'nin delgado konusundaki düşünceleri malumunuz. tapar bu tip on numaralara büyük mustafa. fenere de bi kamyon forvet arkası eleman doldurmuştu. revivolar, rapaiçler , yusuf şimşekler, ceyhunlar.. hepsi de denizli gittikten sonra bir biçimde koptular fenerbahçeden ve iddalı takımlardan .. nedeni de gayate basit artık futbol bu adamların etkili olacağı tarzda oynanmıyor. 80 'lerde başarılı olurdu bunlar kimse bu kadar koşmuyor , alan daraltmıyorken ama bu çağda mümkün değil.

varan 3 : kimsenin yeri belli değil

efendim total futbol anlayışını toplu , hücum toplu savunma diye özetlemiş rahmetli michells. yani belli mevkilerde oynamalarına karşın oyuncular , pozisyon gereği hücuma ve savunmaya aynı orandan destek vermelidirler. ancak bu demek değildir ki futbocuların mevkileri belli olmasın. beşiktaş 'ta rüştü ve nobre dışındaki oyuncuların herhangi bir maçtaki mevkilerini doğru söyleyene tam 100 bin lira veriyorum :) böyle bir karmaşa böyle bir aşure görmedim ben uzun zamandır. maça 3-5-2 'nin sağında başlayan ekrem bir bakıyorsunuz 10 dakika sonra rakibin sağ kanadında sıfıra girmiş orta kesiyor , bir beşi dakika solda takıldıktan sonra bu sefer orta sahanın ortasında defansif bir görev alıp rakip hücumcuları karşılamaya çalışıyor. ekrem özel bir oyuncu oladuğunda her yerde aynı etkinlikte oynuyor ancak deiğer oynucularda kayış bir süre sonra kopuyro ve o saçma kırmız kartlar da bu dönemlere rastlıyor ne yazık ki. maalesef beşiktaş takımı sahada başları kesilmiş tavukalr misali oradan oraya koşturyor sadece.


ee nolacak peki :

olacağı şu ki herr denizli , 26. hafta zirvede olacağım diyor , bekleyip göreceğiz. acaba söylediklerine ve oynattığı futbola kendisi inanıyor mu.. çok merak ediyorum..


not : şema için cmaddict 'e tekrar teşekkürler.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder