23 Aralık 2008 Salı

BEŞİKTAŞLI DURUŞUEfsane başkan SÜLEYMAN SEBA döneminden miras kalan bir tamlamadır beşiktaşlı duruşu. Sporun her sonuca açık olduğunu bilmek , galibiyet sevincini rakibini aşağılamadan yaşamak , kaybedince de dünyanın sonunun gelmediğini bilerek bunu olgunlukla karşılamak ve en önemlisi rekabet içinde olduklarına saygı göstermek bu duruşun en önemli özellikleriydi.

Sözünü ettiğim duruş sayesindedir ki BEŞİKTAŞ uzun yıllar boyunca rakip takım taraftarlarının da sempati beslediği saygın bir camia oldu. Ancak özellikle FATİH TERİM 'in galatasaray 'ın başına geçmesiyle başlanan çift kutuplu bir lig yaratma projesi sonucunda SÜLEYMAN SEBA  ' nın şerefli ikincilikleri kabul eden yönetim biçimi  öncelikle BEŞİKTAŞ tribünlerinin tepkisini çekmeye başladı. Rakipler için başarıya giden her yol mübahtı ve spor basınındaki şakşakçıları sayesinde o kadar güzel göz boyuyorlardı ki gün geçtikte hakkı daha çok yenilen camia artık patlama noktasına gelmişti. buna bir de SEBA yönetiminin kendisiyle pazarlık yapan futbolcuları bile kapı önüne koyarak yaptığı anlamsız disiplin gösterileri de eklenince kaçınılmaz son gerçekleşti. Hiç hak etmediği bir biçimde protesto edildi beşiktaş yönetimi ve efsane başkanı SEBA. 

AHMET DURSUN , SEBA GİTSİN diye inletmiştik stadı ankaragücü ile oynanan türkiye kupası yarı finalinde. şimdi durup düşünüyorum da o aptalca tezahürata katılmak hayatımdaki en büyük pişmanlıklardan biri belki de. neyse seba da sonunda tepkilere dayanamayarak görevini bıraktı bildiğiniz gibi . seba sonrasındaki kaos döneminde başkanlık koltuğuna önce SEBA döneminin en genç genel sekreteri SERDAR BİLGİLİ oturdu. açıkçası ben kendisine çok güveniyordum.  ancak gerek kendi tecrübesizliği gerekse de medya maymunlarının çift kutuplu lig yaratma çabaları yüzünden ilk başlarda oldukça zorluk çekti serdar bilgili. sonunda beşiktaş 'ın yapısına uyan mütevazı bir teknik direktör ile özlenen kolej takımı ortamı ortamını yakaladım sanmışken , elinden kaçırdığı şampiyonluk ile birlikte gerçek dünyaya sert bir dönüş yaşadı maalesef. kimilerine göre kaybedilen şampiyonluğune en büyük sorumlusuydu SERDAR BİLGİLİ. hatta bazı gazeteciler isim belirtmeden  şampiyonluğu aziz yıldırım 'a bir kaç milyon dolar karşılığında sattığını bile yazdılar serdar bilgi için. 

2003/2004 sezonunun son maçında beşiktaş başkanına hem de kızının yanında 90 dakika boyunca galiz küfürler edildi hem de maalesef kendi stadyumunda.  beşiktaş için başlı başına bir utanç olan bu olayın ardından görevi bıraktı bilgili.ama o günlerde çıldırma noktasında olan beşiktaş tribünleri maalesef yaklaşan tehlikenin farkında değillerdi.

Atalarımız zamanında ne güzel sözler söylemişler. bunlardan biri beterin beteri vardır. maalesef SÜLEYMAN SEBA sonrası beşiktaş camiasındagidişat hep beter doru oluyordu. serdar bilgili sonrasında da koltuğa oturan YILDIRIM DEMİRÖREN camiayı utandırmaktan başka bir şey yapamadı geçen 4.5 senede. 


YILDIRIM DEMİRÖREN iktidarını daha sonra derinlemesine inceleğim için şimdilik burada son veriyorum. Böyle bir Beşiktaş ' ı  sevmemiştik biz. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder